>İstek Pazartesi : Gri Pembe Elbise Kalıbı ve Dikişi

>

Bu yazımda giydiğim gri pembe elbisemin dikişi hakkında birkaç soru gelmişti, sevgili Autocad’ ciğimi kurup kalıbını çizdim. Kalıp hakkında birkaç bilgi vereyim :

– Kalıp 38 bedendir, büyük veya küçük bedenler için verilen ölçülere 2cm ekleyerek veya çıkararak istediğiniz bedene uygulayabilirsiniz.
– Elbise mini boydur. Dizde bir boy olmasını istiyorsanız etek boyunu 10 cm kadar uzatmalısınız.
– Kalıpta dikiş payları eklenmemiştir. Kumaşınızı biçerken kalıpların etrafında 1,5 cm pay bırakın.
– Çizimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Kalıp :
1. Askı (2 adet kesilecek)
2. Roba (2 adet kesilecek)
3. Gövde (2 adet kesilecek)
4. Eteğe ek parça (2 adet kesilecek)

Gövde parçalarını kalıptaki nokta işaretleri arasında büzün ve robayı ekleyin. Etek ucuna da ek parçayı dikin. Böylece ön ve arka parçalar hazırdır.
Yan dikişleri kapatın. Robayı yarısına kadar katlayıp ütüleyin ve açıkta kalan ucu 1,5 cm kadar içe ütüleyin. Üstten bu kısma makine çekin.
Aynı işlemi eteğe ek parça için de yapın. Açıkta kalan ucu 1,5 cm kadar içe ütüleyin, sonra da tüm boyun yarısına kadar içe ütüleyin. Üstten makine çekin.
Askıları tersten boydan ikiye katlayıp dikin. Düzüne çevirin, ütüleyip iki kenarına makine çekin.

Önde askıları yanlardan 8 cm içe, arkada 10 cm içe iğneleyin ve teğelleyin. Askıların ucunu içe kıvırmayı unutmayın, böylece daha temiz görünecektir. Askı ve robayı birleştirmek için robanın üst kenarına çepeçevre makine çekin.

Kalıpta belirtilen yere (gövde parçasında üstten 25 cm aşağıda ve kumaşın ortasına) iki adet ilik açın. Bağcık tünelini yapmak için kalıpta gövde parçasında çizgi çizgi gözüken yere arkadan kumaş parçayı teğelleyin. Sonra üstten makine çekin ve teğeli sökün.
Kumaşın kendisinden 150-160 cm uzunluğunda bir bağcık hazırlayın. (Bu bağcığı hazır kurdelelerden de kullanabilirsiniz.) Bağcığı ilikten geçirin ve büzün.
Güle güle dikin ve giyin…

Bu hafta bir tane daha kalıp yayınlayacağım, onun için çalışmalarım sürüyor.
Reklamlar

34 Yorum to “>İstek Pazartesi : Gri Pembe Elbise Kalıbı ve Dikişi”

 1. >harikasin harika:) bunu listeye ekledim:)senin salas hirkandan bizde toplam 5 tane var:) 3 bende, 2 annemde:) sIkca kullaklarini cinlatiyoruz:)

 2. >harikasin harika:) bunu listeye ekledim:)senin salas hirkandan bizde toplam 5 tane var:) 3 bende, 2 annemde:) sIkca kullaklarini cinlatiyoruz:)

 3. >Bu elbiseyi ben de çok beğendim. Size de çok yakışmıştı. Ayrıca gri ile pembenin uyumu bir başka, değil mi?Güzel çalışmalarınızın devamını diliyorum… Sevgiler :)

 4. >Bu elbiseyi ben de çok beğendim. Size de çok yakışmıştı. Ayrıca gri ile pembenin uyumu bir başka, değil mi?Güzel çalışmalarınızın devamını diliyorum… Sevgiler :)

 5. >Laçinim seni mimledim ve ödül verdim. Yazdın mı diye bakacak vaktim yok bebek uyanmadan yorum bırakma derdindeyim. Sevgiler.

 6. >Laçinim seni mimledim ve ödül verdim. Yazdın mı diye bakacak vaktim yok bebek uyanmadan yorum bırakma derdindeyim. Sevgiler.

 7. >süper çizmişsin ilerde ben de uygularım bundan laçin, teşekkürler!

 8. >süper çizmişsin ilerde ben de uygularım bundan laçin, teşekkürler!

 9. >Süper olmuş bitanecim:) En kısa zamanda dikicem bundan bir tane.:)Emeğine sağlık

 10. >Süper olmuş bitanecim:) En kısa zamanda dikicem bundan bir tane.:)Emeğine sağlık

 11. >lacıncım tsk ederım cok acık ve net :D burda dergısındekı gıbı zor degılterımlerı cok ıyı bılmedıgım ıcın burda dergısınden cok zor kalıp cıkarıyorum.. dikince yayınlıycam:D dıger kalıbıda heycanla beklıyorum :D

 12. >lacıncım tsk ederım cok acık ve net :D burda dergısındekı gıbı zor degılterımlerı cok ıyı bılmedıgım ıcın burda dergısınden cok zor kalıp cıkarıyorum.. dikince yayınlıycam:D dıger kalıbıda heycanla beklıyorum :D

 13. >*nergisce: bundan da bir sürü yapabilirsin, uzunu kısası renklisi hepsi olur :))*edb: Çok teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Devamı gelecek inşallah.*k.i.s.d: yazmıştım canım onu, olsun hiç problem değil. Çok sağol.*a.gizem: Baya teknik bir çizim oldu, öyle alengilli birşey değil ama anlaşılıyor herhalde.*pride: dikersin tabi ki, çok kolar.*gülen: Açık yazmaya çalıştım. Diğer kalıbı da en kısa zamanda yayınlayacağım.

 14. >*nergisce: bundan da bir sürü yapabilirsin, uzunu kısası renklisi hepsi olur :))*edb: Çok teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Devamı gelecek inşallah.*k.i.s.d: yazmıştım canım onu, olsun hiç problem değil. Çok sağol.*a.gizem: Baya teknik bir çizim oldu, öyle alengilli birşey değil ama anlaşılıyor herhalde.*pride: dikersin tabi ki, çok kolar.*gülen: Açık yazmaya çalıştım. Diğer kalıbı da en kısa zamanda yayınlayacağım.

 15. >çok rahat anlaşılabilir bir çizim.keşke burda dergilerinde de böyle olsa.(bu arada burda dergilerinin 10-20 yıl önceki sayılarına bakarsanız günümüzdeki sayıların ne kadar kısır ve zayıf olduklarını göreceksiniz,ben o yüzden sahaflardan eski dergileri alıyorum)bu elbise için kaç metrelik bi kumaş lazım acaba?

 16. >çok rahat anlaşılabilir bir çizim.keşke burda dergilerinde de böyle olsa.(bu arada burda dergilerinin 10-20 yıl önceki sayılarına bakarsanız günümüzdeki sayıların ne kadar kısır ve zayıf olduklarını göreceksiniz,ben o yüzden sahaflardan eski dergileri alıyorum)bu elbise için kaç metrelik bi kumaş lazım acaba?

 17. >Helgacim du bist total süß :) Gecmis yazina yorum birakamadim canim ama cok gülmüstüm sana Helga ismini vermelerini.Herhalde ilk satiri anlamisindir:)Bu kalibini bende deniyecegim. Eger basarirsam sana resimi yollarim.Hesionkanin yaptigi cizim de ayrica cok tatli. Minicik sandalet bile giydirmis sana resimde:)

 18. >Helgacim du bist total süß :) Gecmis yazina yorum birakamadim canim ama cok gülmüstüm sana Helga ismini vermelerini.Herhalde ilk satiri anlamisindir:)Bu kalibini bende deniyecegim. Eger basarirsam sana resimi yollarim.Hesionkanin yaptigi cizim de ayrica cok tatli. Minicik sandalet bile giydirmis sana resimde:)

 19. >Çok güzel ellerine sağlık.Kumaşı nasıl acaba?Öyle güzel anlatmışsın ki deneyeceğim ama tabi kumaş almalıyım önce :)Sana sormak istedim almadan önce

 20. >Çok güzel ellerine sağlık.Kumaşı nasıl acaba?Öyle güzel anlatmışsın ki deneyeceğim ama tabi kumaş almalıyım önce :)Sana sormak istedim almadan önce

 21. >Lacin,bu gidisle ben de bir dikis makinasi alacagim. Böyle bakinca gözüme kolay görünüyor tabii. Adam gibi bir dügme bile dikemeyen ben ciddi ciddi elbise filan dikmeye heves ediyorum sayende :)

 22. >Lacin,bu gidisle ben de bir dikis makinasi alacagim. Böyle bakinca gözüme kolay görünüyor tabii. Adam gibi bir dügme bile dikemeyen ben ciddi ciddi elbise filan dikmeye heves ediyorum sayende :)

 23. >gri-pembe en güzel renk uyumlarındanbende bir ödülün var laçinciğim umarım kabul edersin

 24. >gri-pembe en güzel renk uyumlarındanbende bir ödülün var laçinciğim umarım kabul edersin

 25. >Lacheencim nekadar güzel yüreklisin sen canım benim ya…çok güzel olmuş dikimin paylaşımın …lacheen desing show…aklımın ucundan dergi çıkara bileceğin geçti şuanda.. Hayali bile güzel …içinde dikiş tasarım kalıp çiçek böcek yemek herşey olan SÜPER OLUR ..herşeyinle süper süpersin …hep mutlulukla kal yüzü gibi yüreğide güzel olan favori desing girl'üm benim…Haydins kolay gelsin …

 26. >Lacheencim nekadar güzel yüreklisin sen canım benim ya…çok güzel olmuş dikimin paylaşımın …lacheen desing show…aklımın ucundan dergi çıkara bileceğin geçti şuanda.. Hayali bile güzel …içinde dikiş tasarım kalıp çiçek böcek yemek herşey olan SÜPER OLUR ..herşeyinle süper süpersin …hep mutlulukla kal yüzü gibi yüreğide güzel olan favori desing girl'üm benim…Haydins kolay gelsin …

 27. >ne güzel anlatmışsın yaa…sağol!obi kemerin düşük bel olanını takmıştın yazın tatilde.. bide onu anlat hazır elin değmişken:)

 28. >ne güzel anlatmışsın yaa…sağol!obi kemerin düşük bel olanını takmıştın yazın tatilde.. bide onu anlat hazır elin değmişken:)

 29. >Laçincim dikiş derslerin sayesinde bilmediklerimide öğreniyorum.Çok teşekkürler.

 30. >Laçincim dikiş derslerin sayesinde bilmediklerimide öğreniyorum.Çok teşekkürler.

 31. >*iremmic: Evet maalesef Burda dergileri gittikçe inceliyor, eski dergileri ben de topluyorum farkı inanılmaz. Elbise için toplamda 1m. kumaş yeterli olur zannediyorum.*LeylaNaz: Birazcık anladım zayıf Almancamla :))Bekliyorum bitmiş halini*crim_son: benimki pamuklu bir kumaştı, terikoton deniliyor sanırım.*melusina: bence de öyle. Bakıyorum..*nur: çok teşekkür ederim, çok vakit aldığı için az paylaşabiliyorum böyle çizimleri ama daha çok yapacağım inşallah.*syhn: o kalıp maalesef pek çizilecek birşey değil çünkü penslerle oturuyor. Pensler de her vücuda uymaz.*çiçek: İnşallah yararlı oluyordur.

 32. >*iremmic: Evet maalesef Burda dergileri gittikçe inceliyor, eski dergileri ben de topluyorum farkı inanılmaz. Elbise için toplamda 1m. kumaş yeterli olur zannediyorum.*LeylaNaz: Birazcık anladım zayıf Almancamla :))Bekliyorum bitmiş halini*crim_son: benimki pamuklu bir kumaştı, terikoton deniliyor sanırım.*melusina: bence de öyle. Bakıyorum..*nur: çok teşekkür ederim, çok vakit aldığı için az paylaşabiliyorum böyle çizimleri ama daha çok yapacağım inşallah.*syhn: o kalıp maalesef pek çizilecek birşey değil çünkü penslerle oturuyor. Pensler de her vücuda uymaz.*çiçek: İnşallah yararlı oluyordur.

 33. >merhaba sayende bende hiç dikiş bilmeme rağmen diktim lütden maxi elbise vey basma elbise kalıbınıda yapabilirmisingerçekten çok teşekkürler elaninsu

 34. >merhaba sayende bende hiç dikiş bilmeme rağmen diktim lütden maxi elbise vey basma elbise kalıbınıda yapabilirmisingerçekten çok teşekkürler elaninsu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: