>İstek Çarşamba: Kloş Etek Kalıbı ve Dikişi

>

Bir önceki yazımda giydiğim kloş eteğin dikişiyle ilgili sorular gelmişti, ben de oturdum çizdim sizler için. Ayrıca ölçüleri baştan hesapladım, sadece bel (eteğin olmasını istediğiniz bel) ölçünüze bakacaksınız, eteğin kalıptaki ölçüsünü bulacaksınız.
Kloş etek herhalde en basit etek türüdür. Kalıba ihtiyacınız yoktur, kumaş üzerine çizebilirsiniz. Ama kağıda kalıp çıkarırsanız, ileride tekrar dikmek istediğinizde size kolaylık olur.
ŞEMA 1
Öncelikle almanız gereken iki ölçü var; birisi eteğin boyunun ölçüsü diğeri eteğin belinin bulunacağı yerin ölçüsü. Bel ölçüsünü, yüksek, normal veya düşük bel şeklinde alabilirsiniz. Etek boyu şemada benim kullandığım ölçüyle yani 50 cm olarak gösterilmiştir, bu ölçüyü uzatıp kısaltabilirsiniz.
Bu iki ölçüyü aldıktan sonra kumaşı enine ikiye katlayıp bir çeyrek daire çiziyoruz. Bu çeyrek dairenin merkezinden r ölçüsü kadar (şema 2) yana ve aşağıya gidip bel oyuntusunun başlangıç ve bitiş noktalarını buluyoruz.
ŞEMA 2
Kumaşımızı bu şekilde iki adet olarak kesince (ön ve arka) elimizde iki tane yarım dairemiz oluyor. Bu iki parçanın yanlarını birleştiriyoruz. Fermuar kullanacaksanız o yanı açık bırakmayı unutmayın. Veya r ölçüsünü daha büyük tutarak benim yaptığım gibi kalın lastikli bir bel bandı ekleyebilirsiniz, fermuarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Yanları birleştirdikten sonra son işlem bir bel bandı kesip onu eklemek, benim giydiğimin genişliği 10 cm di.
Yeni başlayanlar için oldukça kolay bir etektir, hepinize kolay gelsin :))

32 Responses to “>İstek Çarşamba: Kloş Etek Kalıbı ve Dikişi”

 1. >ellerine sağlık sarılı,siyahlı eteği çok sevdim :) bende biraz öğrendim kalıp çıkarmayı ama üşeniyorum her seferinde..indirimde hazırlar o kadar ucuzluyor ki..kumaş,dikiş uzun geliyor bana ama tabi kendi yaptığını giymek te en keyiflisi :)

 2. >ellerine sağlık sarılı,siyahlı eteği çok sevdim :) bende biraz öğrendim kalıp çıkarmayı ama üşeniyorum her seferinde..indirimde hazırlar o kadar ucuzluyor ki..kumaş,dikiş uzun geliyor bana ama tabi kendi yaptığını giymek te en keyiflisi :)

 3. >Benim gibi acemiler için ideal görünüyor, çok teşekkürler:)

 4. >Benim gibi acemiler için ideal görünüyor, çok teşekkürler:)

 5. >ben sormaya çekinirken etek kalıbını soranlar olmuş.. nasıl sevindim bir bilsen birde elinde kısa kollu manto kalıbı vramı acaba??tunik ve kolye mavi elbise muhtesem buarada ellerine sağlık…

 6. >ben sormaya çekinirken etek kalıbını soranlar olmuş.. nasıl sevindim bir bilsen birde elinde kısa kollu manto kalıbı vramı acaba??tunik ve kolye mavi elbise muhtesem buarada ellerine sağlık…

 7. >laçin eteğin kalıp ve dikişi ile ilgili verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. ara sıra bu şekilde ayrıntılı anlatırsan bazı şeyleri çok sevinirim ben daha çok acemiyim de :)

 8. >laçin eteğin kalıp ve dikişi ile ilgili verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. ara sıra bu şekilde ayrıntılı anlatırsan bazı şeyleri çok sevinirim ben daha çok acemiyim de :)

 9. >günaydın laçin gayet net anlatmıssın.hatta o kadarki öğle tatilinde gidip kumaş alacağım.ama benim dikiş makinem yok acaba elimde dikebilirmiyim diye düşünüyorum.mümkünmü bu sence.birde sorum benim gibi hiç bilmeyenler için büyük bir dikiş makinesi yerine piyasa da mini dikiş mak.diye satılanlardan yararlanabilirmi?onlar hakkında bilgin var mı?

 10. >günaydın laçin gayet net anlatmıssın.hatta o kadarki öğle tatilinde gidip kumaş alacağım.ama benim dikiş makinem yok acaba elimde dikebilirmiyim diye düşünüyorum.mümkünmü bu sence.birde sorum benim gibi hiç bilmeyenler için büyük bir dikiş makinesi yerine piyasa da mini dikiş mak.diye satılanlardan yararlanabilirmi?onlar hakkında bilgin var mı?

 11. >Denizse, bende o Scarlett'in mini dikiş makinesi var. Normal kumaşları işimi görecek kadar dikebiliyorum ama sert kumaşlarda sorun çıkartıyor… Ben bu eteği biraz sert bir kumaşla(belki kadife) dikmeyi deneyeceğim bakalım ne olacak… Ama her halükarda fazla birşey dikmeyeceksen,ufak tefek şeyler için fiyatı Singerin en temel makinesiyle bile kıyasanmaz:) 27TLye almıştım ben:))Laçin, ben bu etekten eşimin ablasına dikmek istiyorum ama becerebilirsem sürpriz olacak… Ölçüsünü almam mümkün değil,ama o 36-38 beden giyiyor ve boyu da 1.75 civarı. Lastik olunca r yi 12 cm alsam uyar mı acaba? Bir de lastiği bele geçirince birleşme yeri nasıl pot durmuyor? Çok sordum galiba ama acemlik kötü şey…

 12. >Denizse, bende o Scarlett'in mini dikiş makinesi var. Normal kumaşları işimi görecek kadar dikebiliyorum ama sert kumaşlarda sorun çıkartıyor… Ben bu eteği biraz sert bir kumaşla(belki kadife) dikmeyi deneyeceğim bakalım ne olacak… Ama her halükarda fazla birşey dikmeyeceksen,ufak tefek şeyler için fiyatı Singerin en temel makinesiyle bile kıyasanmaz:) 27TLye almıştım ben:))Laçin, ben bu etekten eşimin ablasına dikmek istiyorum ama becerebilirsem sürpriz olacak… Ölçüsünü almam mümkün değil,ama o 36-38 beden giyiyor ve boyu da 1.75 civarı. Lastik olunca r yi 12 cm alsam uyar mı acaba? Bir de lastiği bele geçirince birleşme yeri nasıl pot durmuyor? Çok sordum galiba ama acemlik kötü şey…

 13. >*merve: kendi yaptığın birşeyi giymek çok keyifli tabii ki ama uyguna kumaş bulabilirsen. yoksa dediğin gibi astarı yüzünden pahalıya geliyor.*aslı: aynen öyle, herkes dikebilir.*eklojit: güle güle kullan tekrar.*hande: birkaç kalıp daha anlatmıştım daha önce. fırsat ve zaman buldukça anlatmaya çalışıyorum*denizse: o küçük makineleri maalesef bilmiyorum hiç kullanmadım*aslı: lastik olunca ryi 17 hatta 19 alman lazım. çünkü alttan giyildiğinde bu bölüm kalçadan geçecek kadar esnemeli.lastiğin birleşme yerini yana getirirsin, bir de üzerinden bir dikiş atarsın böylece lastik dönmez.

 14. >*merve: kendi yaptığın birşeyi giymek çok keyifli tabii ki ama uyguna kumaş bulabilirsen. yoksa dediğin gibi astarı yüzünden pahalıya geliyor.*aslı: aynen öyle, herkes dikebilir.*eklojit: güle güle kullan tekrar.*hande: birkaç kalıp daha anlatmıştım daha önce. fırsat ve zaman buldukça anlatmaya çalışıyorum*denizse: o küçük makineleri maalesef bilmiyorum hiç kullanmadım*aslı: lastik olunca ryi 17 hatta 19 alman lazım. çünkü alttan giyildiğinde bu bölüm kalçadan geçecek kadar esnemeli.lastiğin birleşme yerini yana getirirsin, bir de üzerinden bir dikiş atarsın böylece lastik dönmez.

 15. >Mmmm tamam! Sabıra cevapladığın için teşekkür ederim:) yarın kumaşı alıp başlayacağım inşallah…

 16. >Mmmm tamam! Sabıra cevapladığın için teşekkür ederim:) yarın kumaşı alıp başlayacağım inşallah…

 17. Merhaba,
  Kalıp için teşekkürler, çok güzel dikmişsiniz ve anlatmışsınız. Bel bandı dediğiniz ne oluyor? Onu anlamadım. nasıl dikeceğim, fermuarla uğraşmak istemiyorum. Ellerinize sağlık.

  • Bel bandı, eteğin üzerine takacağınız belde duracak olan kısım.
   Eğer fermuarla uğraşmak istemiyorsanız belden değil basenden ölçü alıp bu ölçüyü de 2 katı olarak kullanın. Mesela basen 90 ise, 180 olacak iç dairenin çevresi.
   Bu şekilde belinin lastikli yapabilirsiniz.

 18. bende kaç yıldr modelistlik hevesi var gelinlikçide de çalıştığım için o kalıplar makineler gözümde :) ama hiç kısmet olmadı ilk oğlumdan snra büyüdü snrada 2. yi yaptım:D:D bronşit olduğu için arada buhara ihtiyacı olduğu için mecburen kursa başladığm gbi ilk gün çıktım ama kısmetse artık büyüdü 5 yaşında artık içimde ki dikme aşkını dışarı çıkarmak istiyorum kafam basmaz belki ama hazır kalıp kullanablrm sizin sayenzde çünkü videolarnz var çok şükür ben piyada hazır kalıpları nereden bulurum adları nedir yardımcı olursnz çook sevinrm

 19. ben bel lastiğini düzgün dikemiyorum :( mesela ben 2 parça eteğin kumaşını dikiyorum sonrada beline lastik genşliğinde iğneleri takıp beli dikiyorum kat ayırıyorum yani lastik için sonra da lasltiği geçiriyorum içindeyken makine ile diğer yanı dikiyorum buda hoş durmuyo kafa da basmıyo :D ne yappmam lazım sizin gibi lastik bel dikişleri gözükmesin diye okuyunca da pek anlamıyorum ne yapıcam ben:D

 20. merhabalar sevgili Laçin,
  blogunu çok beğenerek takip ediyorum. Bu kloş etekten dikme niyetim var ama daha önce bir çan etek dikmek istiyorum. Tesettürlü olduğum için uzun olmalı(boyu 100 cm) Basenden eteğe kadar kaç derecelik açıyla çanlık vermeliyim eteğe. Bende mühendisim.. Mimarlar mühendisler daha matematiksel yaklaştıkları için herhalde modeller daha iyi oturuyor üste :)

  • :) can icin belli bir aci yok bildigim ama etek ucunun istedigin bollugunu olcersen daha kolay cikartirsin gibi geliyor.

 21. laçin hanım 38-40 beden için kaç metrelik kumaş kullanmalıyız ikiye katladığımız kumaş ne kadar olmalı acaba ?

 22. verdiğiniz bilgiler o kadar güzel, çok beğenerek takip ediyorum

 23. merhaba bloğunuzu yeni takip ediyorum paylaştıklarınız çok güzel çok faydalandım kloş etek kalıbınızdan faydalanarak kendime bir etek diktim resimleyip yayınlamayı düşünüyorum benimde 1 senelik bir blogum var ama açtıktan sonra pek fazla ilgilenemedim şimdiden sonra ilgilenmek istiyorum blogları geziyorum fikirler arıyorum danışıyorum yeni insanlarla tanışıyorum kısacası aranızda olmak istiyorum benide kabul edermisiniz aranıza…

Trackbacks

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: