>Jean Lale Etek

>

Bu yazımda bahsetmiştim ya bir süre etek dikeceğim diye, işte ilkini diktim.
Kumaş : Keten-jean karışımı bir kumaş. İç gösterecek kadar ince olduğu için astarlı çalıştım.
Kalıp : Herhangi bir kalıp kullanmadım. Bendeki bir eteği baz alarak ölçüp kestim ama ondan oldukça farklı oldu.  Ayrıca “lale etek” olması tamamen tesadüf sonucudur :))
Astar: Bej rengi penye kullandım.

Bu etek kendime ders olsun; baştan ne yapacağımı düşünmezsem onca kumaştan sadece bu kadarcık eteği ancak çıkarırım işte, ayrıca etek ucunu toplamda beş kez söküp tekrar makine çektiğim için kumaşı delik deşik ettim. Kötü bir çalışmaydı yani ama son anda kurtardım sanki.
Başlarken amacım günlük giyebileceğim rahat bir etek dikmekti. Bunun için kavisli bel bandı kesip eteği büzgülü olarak bel bandına taktım. Kumaş yumuşak olmadığı için büzgüler ve etek ucuna doğru bollaşan evaze kesimi hiç hoş durmadı. Üstelik boyunu da çok uzun yapmıştım. Etek ucunu kalın olarak katlayıp makine çektim, bel bandının kalınlığıyla uyumlu oldu böylece ama eteğin evaze kesimi hala kötü duruyordu.
Son anda aklıma ön ve arka ortada toplanan iki büyük pliyle etek ucunu daraltmak geldi. Bel bandıyla birleştiği yerdeki büzgüler ve etek ucundaki bu daralma lale etek havasını verdi. Dediğim gibi bu önceden planladığım bir şey değildi ama iyi ki de böyle oldu.
Son olarak da kalan kumaşlardan dört adet kemer köprüsü ve kuşak yaptım. Çalışması biraz sıkıntılı olsa da çıkan sonucu sevdim sanırım.
(Ekose gömlek geçen seneki tasarımlardan)
Reklamlar

66 Yorum to “>Jean Lale Etek”

 1. >Bence çok ama çok tatlı olmuş, ayrıca işçiliğin fazlasıyla güzelleşti şunu görünce herhangibir markanın ürünü zannetmemek imkansız

 2. >Bence çok ama çok tatlı olmuş, ayrıca işçiliğin fazlasıyla güzelleşti şunu görünce herhangibir markanın ürünü zannetmemek imkansız

 3. >çok güzel olmuş yaa hatta muhteşem:))

 4. >çok güzel olmuş yaa hatta muhteşem:))

 5. >Sonuç harika. Zaman zaman ben de planladığımın çok dışına çıkıyorum tabi sonuç her zaman hoşuma gitmiyor. Etek çok şık duruyor, ellerinize sağlık.

 6. >Sonuç harika. Zaman zaman ben de planladığımın çok dışına çıkıyorum tabi sonuç her zaman hoşuma gitmiyor. Etek çok şık duruyor, ellerinize sağlık.

 7. >Lacin bende bu ara eteklere takmis durumdayim :) Gerci havalar yine pek benim diktiklerime göre soguk olsada, dört gözle ilik bahar havasini bekliyorum.Etek cok güzel olmus, burda dergisindeki kurdaleli etege benzemis. Güle güle giy.

 8. >Lacin bende bu ara eteklere takmis durumdayim :) Gerci havalar yine pek benim diktiklerime göre soguk olsada, dört gözle ilik bahar havasini bekliyorum.Etek cok güzel olmus, burda dergisindeki kurdaleli etege benzemis. Güle güle giy.

 9. >her daim hoş olmak laçin demek sanırım güzel olmuş eline sağlıkkk..:)

 10. >her daim hoş olmak laçin demek sanırım güzel olmuş eline sağlıkkk..:)

 11. >çok hoş olmuş ellerine sağlık

 12. >çok hoş olmuş ellerine sağlık

 13. >çok hoş görünüyor, ellerine sağlık ;)

 14. >çok hoş görünüyor, ellerine sağlık ;)

 15. >Çok şık olmuş.. Ellerine sağlık :)

 16. >Çok şık olmuş.. Ellerine sağlık :)

 17. >tebrıkler harıka olmuş:)

 18. >tebrıkler harıka olmuş:)

 19. >Güzel olmus eline saglık.ugrastırmıs ama değmiş.eger hala içine sinmediyse gönder bz giyeriz :P

 20. >Güzel olmus eline saglık.ugrastırmıs ama değmiş.eger hala içine sinmediyse gönder bz giyeriz :P

 21. >Amaaa çok güzel olmuşşşş,bayıldım ben..iyi günlerde kullan..öpüyorumm

 22. >Amaaa çok güzel olmuşşşş,bayıldım ben..iyi günlerde kullan..öpüyorumm

 23. >etek güzel olmus :) model olarak begendim farklı ama basenli bayanlar için (örnegin ben) basene vurgu yapan bi model :P ellerine sağlık güle güle giy

 24. >etek güzel olmus :) model olarak begendim farklı ama basenli bayanlar için (örnegin ben) basene vurgu yapan bi model :P ellerine sağlık güle güle giy

 25. >Hem çok şık, hemde çok cici. çok özeniyorum dikiş dikmeye birşeyler yaratmaya ama nerdee:( Ellerine sağlık, güzel gülerde giy canım.

 26. >Hem çok şık, hemde çok cici. çok özeniyorum dikiş dikmeye birşeyler yaratmaya ama nerdee:( Ellerine sağlık, güzel gülerde giy canım.

 27. >harika olmuş bayıldım:))

 28. >harika olmuş bayıldım:))

 29. >süper olmuş ellerine sağlık LAçin…

 30. >süper olmuş ellerine sağlık LAçin…

 31. >Süperrrr olmuşşşş süperrr yakışmışşşşş :) emeginee saglık Laçin:)

 32. >Süperrrr olmuşşşş süperrr yakışmışşşşş :) emeginee saglık Laçin:)

 33. >vallahi bravo:))ne pratik zekan var … harika olmuş.

 34. >vallahi bravo:))ne pratik zekan var … harika olmuş.

 35. >harika olmuş laçincim! eline sağlık, bayıldııım! bir bu tarz etek bir de havuç pantalon edinmek ya da becerebilirsem eğer dikmek istiyorum! çok çok şık olmuş. ^_^

 36. >harika olmuş laçincim! eline sağlık, bayıldııım! bir bu tarz etek bir de havuç pantalon edinmek ya da becerebilirsem eğer dikmek istiyorum! çok çok şık olmuş. ^_^

 37. >Hepsi çok uyumlu olmuş.Eteğin rengini de çok beğendim.

 38. >Hepsi çok uyumlu olmuş.Eteğin rengini de çok beğendim.

 39. >çok yakışmış ,gülegüle kullan

 40. >çok yakışmış ,gülegüle kullan

 41. >ellerine sağlık..etek bence çok şık olmuş :)iyi günlerde giy..

 42. >ellerine sağlık..etek bence çok şık olmuş :)iyi günlerde giy..

 43. >inan laçin şu eteği on numara fizikli birine giydirsen yinede böylesi yakışmaz…zor bir model taşıması da öyle sende bir tılsım var sanırım gerçekten samimiyetimle söylüyorum çok yakışmış ..güzel günlerde kullan emeğine fikrine eline koluna sağlık …çok şeker ya ne bileyim hem spor hem abiyede gibi enteresan'sın sen ya valla:) süpersin ^_^ perfect

 44. >inan laçin şu eteği on numara fizikli birine giydirsen yinede böylesi yakışmaz…zor bir model taşıması da öyle sende bir tılsım var sanırım gerçekten samimiyetimle söylüyorum çok yakışmış ..güzel günlerde kullan emeğine fikrine eline koluna sağlık …çok şeker ya ne bileyim hem spor hem abiyede gibi enteresan'sın sen ya valla:) süpersin ^_^ perfect

 45. >lacinnn, ne muhtesem olmus…

 46. >lacinnn, ne muhtesem olmus…

 47. >Bütün moda bloglarını geziyorum ama sen başkasın bazıları uzman görünüyor ama sadece bunu aldım şunu aldım demekle yetiniyor.Aylarca sayfası aynı kalan değiştiremeyenler var hangi akılla böyle birişe soyunmuşlar anlamak zor.Sürekli kendini yeniliyorsun her gün sayfana yazdığını görüyorum yani gerçekten farklı senin blog.Nete girince ilk önce senin sayfana bakıyorum çok iyi dikiş bilmeme rağmen dikiş dikmekten nefret etmiş biriydim bana dikişi yeniden sevdirdin.bence en iyi sensin.teşekkürler.

 48. >Bütün moda bloglarını geziyorum ama sen başkasın bazıları uzman görünüyor ama sadece bunu aldım şunu aldım demekle yetiniyor.Aylarca sayfası aynı kalan değiştiremeyenler var hangi akılla böyle birişe soyunmuşlar anlamak zor.Sürekli kendini yeniliyorsun her gün sayfana yazdığını görüyorum yani gerçekten farklı senin blog.Nete girince ilk önce senin sayfana bakıyorum çok iyi dikiş bilmeme rağmen dikiş dikmekten nefret etmiş biriydim bana dikişi yeniden sevdirdin.bence en iyi sensin.teşekkürler.

 49. >Moda(e)ratör'e katılıyorum, terziliğin artık iyice profesyonelleşmiş Laçin, tebrikler! Pembeesinti'nin yorumu beni düşündürdü. Acaba bu etek basenli bayanlara yakışır mı, yakışmaz mı? Ben Pembeesinti'den farklı düşünüyorum. Bu etek pekala basenli bayanların kurtarıcısı olabilir!Eteğin "lale" kesimine gelince, yazıda "başlarken amacım rahat bir etek dikmekti" diyorsun, ama sonunda gerçekten rahat olup olmadığını belirsiz bırakmışsın Laçin? Eteğin duruşu, bana bundan 5-6 yıl önce bir ara moda olan, etek görünümlü şort-kapri pantolonları hatırlattı, ne dersiniz? Son olarak, ekose gömlekle çok hoş bir kombin olmuş. İlkokul öğretmenimin zarif şıklığını hatırlattı bana:)

 50. >Moda(e)ratör'e katılıyorum, terziliğin artık iyice profesyonelleşmiş Laçin, tebrikler! Pembeesinti'nin yorumu beni düşündürdü. Acaba bu etek basenli bayanlara yakışır mı, yakışmaz mı? Ben Pembeesinti'den farklı düşünüyorum. Bu etek pekala basenli bayanların kurtarıcısı olabilir!Eteğin "lale" kesimine gelince, yazıda "başlarken amacım rahat bir etek dikmekti" diyorsun, ama sonunda gerçekten rahat olup olmadığını belirsiz bırakmışsın Laçin? Eteğin duruşu, bana bundan 5-6 yıl önce bir ara moda olan, etek görünümlü şort-kapri pantolonları hatırlattı, ne dersiniz? Son olarak, ekose gömlekle çok hoş bir kombin olmuş. İlkokul öğretmenimin zarif şıklığını hatırlattı bana:)

 51. >meraba etek süper olmuş bayıldım eline sağlık.ben bu tarz etek arıyodum türbanlı olduğum için kısa giyemiyorum uzun etekte nasıl durur ki bu model..bende de bu kumaşa benzer bir kumaş var ama kot tarzı ve sert.bende amatör dikiş dikiyorum senin modellerinden diktim 2 tane salaş yelek ve salaş etek herkes çok beyeniyor:)) birde bu etekten dikmek istiyorum ama nasıl olur uzunu bilemiyorum…

 52. >meraba etek süper olmuş bayıldım eline sağlık.ben bu tarz etek arıyodum türbanlı olduğum için kısa giyemiyorum uzun etekte nasıl durur ki bu model..bende de bu kumaşa benzer bir kumaş var ama kot tarzı ve sert.bende amatör dikiş dikiyorum senin modellerinden diktim 2 tane salaş yelek ve salaş etek herkes çok beyeniyor:)) birde bu etekten dikmek istiyorum ama nasıl olur uzunu bilemiyorum…

 53. >benim cok hosuma gitti bende dikebilirmiyim acaba böle bişee kalıp cıkartsanız?

 54. >benim cok hosuma gitti bende dikebilirmiyim acaba böle bişee kalıp cıkartsanız?

 55. >Hem tasarım şahane, hem de bence bunu herkes giyemez. sana çok yakışmış fıstık hanım.

 56. >Hem tasarım şahane, hem de bence bunu herkes giyemez. sana çok yakışmış fıstık hanım.

 57. >süper görünüosun bence de acaip ii taşımıssın eteği üzerindee.saçlar koyulasmıs gibi :)oya

 58. >süper görünüosun bence de acaip ii taşımıssın eteği üzerindee.saçlar koyulasmıs gibi :)oya

 59. >Çok tatlı olmuş ama bunlar :) ekose gömleğe de bayıldım ben, ellerine sağlık Laçincim…

 60. >Çok tatlı olmuş ama bunlar :) ekose gömleğe de bayıldım ben, ellerine sağlık Laçincim…

 61. >Bazen böyle tesadüflerin dadundan yenmez:)

 62. >Bazen böyle tesadüflerin dadundan yenmez:)

 63. >off cidden süper olmuş laçin yaa….bende çook uzun süre takip edenlerdenim seni..ve senin sayende nasıl hevesleniyorum anlatamam bu işe..ellerine sağlık..çok cici olmuş:)

 64. >off cidden süper olmuş laçin yaa….bende çook uzun süre takip edenlerdenim seni..ve senin sayende nasıl hevesleniyorum anlatamam bu işe..ellerine sağlık..çok cici olmuş:)

 65. >Ay harika olmuş!!! Ellerine sağlık. Böyle bir etek aradığımı söylemiş miydim? :p

 66. >Ay harika olmuş!!! Ellerine sağlık. Böyle bir etek aradığımı söylemiş miydim? :p

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: