>Puf Kaplama

>

Evlenirken mobilya seçiminde her şeyin kullanılabilir olmasına özen göstermiştim. Antremiz oldukça küçük olmasına rağmen bir dolap yaptırtmış, ayakkabı giyerken rahatlık olsun diye de puf ekletmiştim. (yaklaşık iki aydır falan göbeğimden eğilemediğim için puf bu ara en çok bana yarıyor :) 
Aynı şekilde yatak odası takımımı da ayak ucu puflu seçmiştim. İkisini de her ne hikmetse beyaz suni deri yaptırtmıştım o zaman. Aradan geçen iki buçuk sene içinde antredeki o kadar değil ama yatak odasındaki puf beyazdan griye döndü. Üzerine çanta koymaktan olduğunu düşündüğüm bu lekeler cifle, çamaşır suyuyla hiçbir şeyle çıkmadı bir türlü. Çirkin görüntüsünden kurtulmak için kaplamaya karar verdim, kumaşları IKEA’ dan aldım.
Antredeki duvar sticker larıma uygun olsun diye üzerinde kuşlar ve kafesler olan renkli bir kumaş seçmiştim. Bu puf küçük ve sadece süngerden oluştuğu için onu kaplamak oldukça kolay oldu. (Diğer pufu kaplamakla aynı yöntemi kullandım, aşağıda bulabilirsiniz.) Köşelerini işaretleyip bu kısımlara dikiş attım, altına çevirdiğim fazlalıkları da yapıştırarak bitirdim.
Yatak odasındaki puf ise oldukça büyük olduğu için biraz daha uzun sürdü ama yine de birkaç saatlik iş sadece. Öncelikle pufun üstten en ve boy ölçülerini aldım, alta kıvrılacak payları da ayarlayıp bunu kumaşa çizdim. Kumaşın tersini çevirip üzerine kaplayacağınız şeyi yerleştirerek de yapabilirsiniz. Sadece dört dikişle halledeceğim için önemli olan dört köşe noktasını yerleştirmek. Benim pufun ölçüsü 42×165 ti, bütün kenarlardan da 22 şer cm pay bırakarak kumaşımı kestim.
1. Pembeyle işaretlediğim hem dikey hem de yatay yönde bıraktığım 22 şer cm lik paylar. Bunların birleştiği nokta belirttiğim dört köşeden biri oluyor.
2. Bu iki çizgiyi üst üste gelecek şekilde katlıyoruz. Böylece köşeden dışa 45 derecelik bir açı oluşmuş oluyor. Hem yatay hem dikey payları aynı verdiğim için tam olarak örtüşmesi gerekir. 
3. Son olarak da işaretlenmiş yerden dışa kadar dikiyoruz, fazlalıkları kesiyoruz. Böylece düz kumaşın köşelerde aşağı dönmesini sağlamış oluyoruz. Bu dikişleri dört köşe için de yapıyoruz.
Son işlem olan dikiş payını kesmeden önce kaplayacağınız şeye uyup uymadığını kontrol etmenizi öneririm. 
Bu şekilde kılıf gibi üzerine geçirip payları alta gerdiriyoruz. Ben önce uzun kenarları uçlardan katlayıp zımba tabancasıyla sabitledim. Sonra kısa kenarları katlayıp onları aynı şekilde sabitledim. Zımbalarken gerdirmek önemli yoksa potluk yapabilir. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: